Roadtrip po západě USA, spousta zážitků za málo peněz – jak na to?

Západní Amerika byla vždycky můj sen. Vždycky jsem si ale říkala, že to přece musí stát strašně moc peněz a šetřila bych na to sto let. Po jednom depresivním návratu z dovolené z New Yorku jsme se ale rozhodli zabookovat letenky do Los Angeles a měli jsme osm měsíců na to vymyslet itinerář, co tam budeme dělat a kolik to vlastně bude stát.

Skvělým pomocníkem mi byly stránky chcidoameriky.cz, ale přesto bych chtěla přidat pár svých postřehů – kolik peněz mít na tři týdny s sebou, tipy a triky na spaní v autě, jak je to s pojištěním (s naším štěstím jsme měli nejen prasklé čelní sklo, ale dokonce nás nabourali), co přespávání na benzinkách. Pokud bych na něco zapomněla, klidně se ptejte v komentářích, ráda poradím 🙂

Náš původní itinerář

Víceméně jsme se ho drželi, nicméně jsme jeli rychleji než jsme mysleli, takže jsme si poslední dva dny dali pohodovou válečku ve Vegas.

26.4. Přílet do Los Angeles
27.4. San Diego
28.4. Joshua Tree
29.4. Grand Canyon
30.4. Monument Valley
1.5. Arches National Park + Canyonlands
2.5. Jackson, Grand Teton National Park
3.5. Yellowstone
4.5. Yellowstone
5.5. Bryce Canyon (4,5 hod, 490 km)
6.5. Zionu
7.5. Las Vegas,
8.5. Death Valley
9.5. Sequoia National Park
10.5. Yosemite National Park
11.5. San Francisco
12.5. San Francisco
13.5. Pacific Coast Highway
14.5. Santa Barbara, Malibu
15.5. Los Angeles
16.5. Odlet

Jak naše cesta nakonec probíhala se můžete podívat TADY (1. týden) a TADY (2. a 3. týden) 

Půjčení auta

Od začátku jsme měli jasno, že chceme větší a prostornější auto, abysme v něm mohli případně i přespat. Dobrý zkušenosti jsme měli s půjčovnou Alamo. Na Rentalcars navíc nevycházela nějak výrazně draze, takže jsme si zamluvili Dodge Grand Caravan. Prostor auta jsme obhlídli v Youtube videích a podle toho jsme se rozhodovali mezi tím a klasickým SUV. Přesvědčili nás sklápěcí sedačky, pohodlí a dobrá spotřeba. Na Rentalcars jsme měli v ceně i základní pojištění – CDW a SLI.

Čelní sklo, asistenci na silnici a gumy jsme si nepřipláceli protože přece jaká je šance, že se nám něco stane. No, haha. Šance byla asi docela veliká. V Čechách se nám nehody 10 let vyhýbali a tady jsme během tří týdnů vybrali veškerou smůlu. Prasklo nám čelní okno a k tomu nás jeden Američan naboural – a pozor, i když to nebyla naše chyba, pokud bychom nebyli pojištění (krylo to CDW), tak veškeré opravy musíme zaplatit. Po téhle zkušenosti už pojištění beru vždycky všechno. I když se to o pár stovek může prodražit, rozhodně to v případě problémů za to stojí.

Bydlení

Bydlení jsme se rozhodli řešit low-costově. První volbou, která vás asi napadne byly kempy a spaní na benzinkách. Všude jsme jezdili bez rezervací a naslepo. Předesílám, že jsme necestovali v nejvyšší sezóně. Přesto jsme v kempcích v národních parcích měli problém najít místo a často jsme zklamaně odjížděli hledat dál. Ono si sice řeknete, že v dubnu nebude tolik lidí. Ale ono nebude ani tolik otevřených kempů. Takže tím se to trochu vyrovnává.

Ve státních kempech zaplatíte kolem 10 – 15 dolarů za noc, v těch soukromých to může být klidně 30 dolarů. Nicméně s velkou pravděpodobností v nich místo seženete snáz. Většina z nich má navíc sprchy a dokonce i wifi. „Ubytování“ probíhá buď na recepci, to u těch soukromých, nebo je založeno na důvěře – a je tehdy pak na vás, abyste hodili správný obnos do schránky, vyplnili lísteček a zabrali si tak své místo.

Pokud se přesouváte z jednoho místa na druhé, nebo chcete opravdu šetřit, můžete přespat na takzvaných travel stopech.  Jsou to v podstatě naše benzínky, které ale nabízejí veškeré zázemí – za několik dolarů se můžete vysprchovat (sprcha = plnohodnotná koupelna) a jsou velmi bezpečné. Prý bezpečnější než rest areas na dálnicích. Při výběru nám pomáhaly recenze na Google, vždy jsme vybírali travel stop s nejvyšším počtem hvězdiček. Dá se v nich i dočíst, kolik stojí sprchy a jak tam přistupují k přespávání. Jen jednou v Californii se nám stalo, že nám řekli, že přespat nemůžeme, pobyt na benzínce byl omazený jen na dvě hodiny. Na další benzínce po nás chtěli SPZ auta, ale přenocovat nás nechali. Na zbývajících cca 12 zastávkách jsme neměli nejmenší problém, naopak nám obsluha vždy doporučila nejvhodnější místo. Super zkušenost jsme měli s travel stopy Loves nebo Pilot. No a že je to low cost není pochyb, pokud se v ten den obejdete bez sprchy, spíte tedy úplně zdarmo.

A pokud jste hodně kontaktní a hodíte oko na kamioňáky, možná vám zajistí sprchu zdarma oni. Za tankování totiž sbírají body, které pak mohou vyměnit za sprchu. Bodů ale obvykle mívají tolik, že nemají šanci je utratit. A tak se nám jednou stalo, že se u pokladny jeden řidič nabídl, ať jeho body využijeme.

Spaní v autě vám určitě zpříjemní nafukovací matrace –  seženete ji v každém Walmartu, jen pozor na rozměry. My prvně koupili tu nejlevnější a byla moc malá (mysleli jsme, že bude stačit), ale druhý pokus už se vydařil. Přikrývku jsme nacpali do kufru a jako polštářek postačí mikiny :))

Kolik nás to stálo?

Tři týdny na cestě nás pro dva vyšli na necelých 80 000 Kč. V cestovkách tuhle cenu často uvádí pro jednoho, na dva týdny. A jsem přesvědčená, že by se to dalo zvládnout ještě líp. Ale my jsme si nějakej ten hotel občas dopřát chtěli. A taky jsme nejedeli jenom ve fast foodech – dobrý jídlo je v Americe poměrně drahá položka.

Na co při plánování budgetu myslet?

  • Letenky, ubytování, auto, benzín, jídlo – to jsou asi ty nejzákladnější položky. U benzínu nám vždycky vychází počítat 2 Kč/kilometr.
  • Pokud už jsme chtěli bydlet v hotelu, zabookovali jsme si ho předem. Čas od času jsme se podívali, jestli se náhodou na bookingu neobjevila nějaká super nabídka a pokud ano a vycházela levněji, původní rezervaci jsme zrušili a udělali novou.
  • Nejlevnější kempy jsou často brzy „vyprodané“ – pokud máte pevný plán, nebojte se zarezervovat si místečko. Ve státních kempech se často dostanete na cenu 10 dolarů za noc. A co víc? Spát přímo v národním parku je prostě bomba. Často pak zbývají jen soukromé kempy, kde je nocování o poznání dražší.

 Chcete do toho jít taky?

Inspirovat se můžete v podrobnějších článcích – první týden jsem pro vás sepsala zde >> 
a zážitky z druhého a třetího se dozvíte tady >>

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s